Ekonomi

Gram altın ve sertifika arasında dikkat çekici makas

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Piyasası’nda işlem gören Darphane Altın Sertifikası (GOLD.S1) ile piyasada gram altın fiyatının ortasındaki boşluk açılmaya başladı.

0.01 gram altına tekabül eden altın sertifikasının fiyatı bugün 14.30 TL olurken, 100 gram altına tekabül eden 100 sertifikasının fiyatı ise 1.430 TL oldu. Bugün bile gün içinde sertifikada 14.51 TL seviyeleri görüldü. Spot piyasada gram altın fiyatı 1.240 TL seviyesinde yer alıyor.

Geçen yıl 21 Kasım’da Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü, Darphane Altın Sertifikalarını 10,48 TL’den halka arz etti. Yastık altı yatırımları ekonomiye kazandırmayı hedefleyen AltınS1 yatırım aracı, sürece açıldığı günden bu yana yatırımcısına yaklaşık yüzde 37 getiri sağladı. Nane Altın Sertifikasında son 1 ayda kâr yüzde 11 oldu.

Sertifikadaki kayıt hacmi

Altın sertifikasındaki hacim bugün 1 milyar TL ile rekor seviyeye ulaştı.

ALTIN.S1 kodu ile borsada işlem gören Nane Altın Senetleri, işlem ortasındaki farkın düşük olması, komisyon tutarlarının düşük olması, fiziki saklamanın dezavantajlarının olmaması ve stopaj vergisinin bulunmaması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. bu varlıktaki menfaatlerden.

Altın sertifikaları fiziki altına çevrilme imkanı da sağlarken, her bir yatırımcı için fiziki dönüştürme tutarı minimum 50 gram ve 50 gram üzeri için 10 gramın katları şeklinde yapılmaktadır. Günlük maksimum fiziki çevrim ölçüsü 1000 gram olmakla birlikte, bunun için yatırımcının yatırım hesabının bulunduğu aracı kuruma, Darphane merkezine giderek veya banka şubesi aracılığıyla fiziki altına çevirme talebinde bulunması gerekmektedir. fiziki altının adresine gönderilmesini istediğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu