Haber

Nijerya, sosyal programlar için Dünya Bankası’ndan 800 milyon dolarlık kredi aldı

Afrika kıtasının petrol ve doğalgaz zengini Nijerya, sosyal programlar için Dünya Bankası’ndan 800 milyon dolarlık kredi aldı.

Maliye, Bütçe ve Ulusal Planlama Bakanı Zainab Ahmed, başkent Abuja’daki cumhurbaşkanlığı sarayında gerçekleştirilen Federal Yürütme Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Ahmed, Haziran ayında yakıt sübvansiyonları kaldırılmadan önce hükümetin ulusal sosyal programını genişletmek için Dünya Bankası’ndan 800 milyon dolarlık bir kredi aldığını kaydetti.

Ahmed, hükümetin sübvansiyonun kaldırılmasının acısını nüfusun en savunmasız kesimine dağıtmak için para dağıtmayı planladığını, işçiler için toplu taşıma otobüslerini de düşündüklerini sözlerine ekledi.

Ahmed, ülkede 10 milyon hanenin kayıt altına alındığını ve bunun da 50 milyon kişinin hassas durumdakiler listesine girdiğini kaydetti. .” söz konusu.

Ahmed, sübvansiyonun kaldırılmasına ilişkin hükümetin farklı kademelerinde ve yeni seçilen Lider Bola Ahmed Tinubu yönetiminin üyeleriyle görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Nijerya hükümeti, petrol işlerine yönelik sübvansiyonlara yılda trilyonlarca naira harcıyor. Hükümet defalarca sübvansiyon ödemesini petrol piyasasında belirlenen fiyatlar lehine kesmeye çalıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu